محصولات شرکت دژ شیمی

آزمایش بتن

شرکت دژ شیمی

آزمایش بتن

آزمایش بتن و بتن ها امروزه یکی از مهم ترین ارکان برای مهندسان و ساختمان سازان است، چرا که مقاومت و استحکام یک سازه و یا ساختمان را تعیین می‌کنند. آزمایشات بتن به مجموعه فعالیت هایی گفته می‌شود که برای ارزیابی کنترل و تأیید کیفیت بتن صورت می‌گیرد و به محلی که این کار در آن انجام می‌شود آزمایشگاه بتن نیز می گویند.

برای برسی میزان قدرت و استحکام یک بتن از روش های گوناگون می‌توان استفاده کرد اما به این معنی نیست که ساختار اصلی بتن به خطر بیوفتد و یا تغییر کند. این آزمایش ها با تست های خاص و به صورت کنترل شده با ابزارهای خاص انجام می‌شوند، که این امر در ساخت و ساز بسیار مهم و حیاتی است. در ادامه به مواردی همچون معنای کلی آزمایشات و ویژگی های بتن، روش غیر مخرب بتن، روش مخرب بتن، کنترل کیفی بتن و… می پردازیم.

هدف از انجام آزمایش بتن

یکی از اصلی ترین اهداف در انجام آزمایشات بتن در مشهد و دیگر شهرهای ایران، مطلع شدن از استحکام و یا مقاومت بتن ها در برابر فشار و شرایط سخت می باشد. در ادامه به لیستی از اهداف آزمایشات بتن می پردازیم.

  • ارزیابی کیفیت بتن
  • تشخیص محل و کاور و قطر آماتور
  • تشخیص ترک داخلی بتن
  • تخمین مقاومت فشاری بتن
  • تشخیص همگن یا ناهمگن بودن بتن

معنی آزمایش بتن

آزمایش بتن از ۲ روش مخرب و غیر مخرب تست می‌شود. در ادامه مقاله به بررسی این دو روش می پردازیم:

روش مخرب تست بتن

در روش مخرب تست بتن، با تخریب جزئی سازه به طوری که در روند خدمات آن مشکل و خللی ایجاد نشود می‌توان مقاومت یک بتن را مورد برسی قرار داد.

چون تمامی آزمایشات مخرب بتنی با تخریب جزئی سازه صورت می‌گیرند باید در طرح و انجام این دسته از تست های بتنی دقت بسیار بالایی صورت گیرد. تا بتوان با ترمیم قسمت های آسیب دیده مانع از تحت تأثیر قرار گرفتن کل سازه شویم.

انجام تست های مخرب بتن از آنجایی‌ای که مستقیماً ما را به پارامترهایی می‌رساند که با مقاومت بتن در ارتباط است دارای درجه اهمیت و اعتبار بیشتری نسبت به تست های غیر مخرب بتن دارد.

روش غیر مخرب تست بتن

در روش غیر مخرب بتن می‌توان اطلاعات مربوط به مقاومت عضو سازه ای و تغییرات در خواص مصالح نسبت به زمان را با انجام آزمایش بر روی عضوها و بدون بجا گذاشتن هرگونه خرابی در سازه های بتنی بدست آورد.

در ادامه مطالب می‌توان گفت که آزمایشات بتن را به صورت آزمایشگاهی و برجا می‌توان انجام داد.

آزمایشگاهی: در این حالت، آزمایش بتن در محیطی کاملاً آزمایشگاهی با دستگاه ها و لوازم انجام می‌شود.

برجا: در حالت برجا، آزمایش بتن در محل پروژه صورت می‌گیرد.

چند نمونه از آزمایشات بتن

در ادامه به چند نمونه از آزمایشات بتن همچون آزمایش مغزه گیری از بتن، آزمایش اولتراسونیک بتن، آزمایش مقاومت فشاری بتن و… می پردازیم.

تست مغزه گیری از بتن

یکی از ساده ترین روش های تست و بازرسی بتن و تشخیص ناهمگنی های داخلی آن آزمایش مغزه گیری بتن یا کرگیری است. در این روش با استفاده از دستگاه مغزه گیر از محل یا نقطه موردنظر نمونه برداری می‌شود. با استفاده از آزمایش فشاری بتن مقاومت نمونه موردنظر ارزیابی می‌شود.

این روش ازجمله آزمایشات مخرب است زیرا به یک عضو آسیب وارد کرده و محل حفاری شده است. حتی پس از ترمیم هم آن منطقه باعث تنش است.

تست اولتراسونیک بتن

آزمایش اولتراسونیک بتن بهترین راه برای آزمایش غیر مخرب است؛ که توسط یک دستگاه با ۲ پرآب که یکی صوت و دیگری گیرنده است که درنهایت به وسیله این‌ها می‌تواند شکست صوت را در بتن پیدا کند و توسط کامپیوتر آنالیز و اعلام نتیجه کند؛ و در این آزمایش عمق ترک و مقاومت بتن محاسبه می‌گردد.

تست چکش اشمیت

روشی است که در آن بر اساس تحلیل نیروی برگشت ضربه از سطح جسم موردنظر محاسبه می‌گردد. این روش از جمله آزمایشات غیر مخرب است که به عضو ضربه و آسیبی وارد نمی‌کند اما از دقت کافی برخوردار نیست و درصد خطا در این روش از بقیه روش ها بیشتر است.

تست مقاومت فشاری بتن

نشان دهنده مقاومت بتن در برابر نیروی وزن است؛ و به بیان دیگر یکی از مهم ترین عوامل کنترل کیفی بتن است.

برای این آزمایش و کنترل کیفی بتن، هر نمونه را داخل دستگاه پرس هیدرولیکی قرار می‌دهند بطوری که دقیقاً در مرکز صفحه ماشین باشد. نمونه مکعبی زمانی که درون دستگاه قرار می‌گیرد باید دقت شود که سطح نمونه و دستگاه کاملاً تمیز باشد و بعد دستگاه را تحت بارگذاری یکنواخت قرار می‌دهند و به محض شکستن بخشی از نمونه دستگاه خاموش می‌شود و حداکثر فشار واردشده به صفحات فلزی بر روی نمایشگر دستگاه نشان داده می‌شود و می‌توان مقدار مقاومت بتن در برابر فشار را برسی کرد.

آزمایش های بتن در برابر یخ زدگی

این آزمایش به ۲ صورت انجام می‌شود:

  • یخبندان و آب شدن پی در پی در مجاورت با آب نمک یا نمک های یخ زدا و کنترل پوسته پوسته شدن سطح بتن
  • یخبندان و آب شدن پی در پی در حالت اشباع در آب و هوا و کنترل کاهش وزن و کاهش مقاومت و افزایش حجم

این ۲ آزمایش معمولاً در سنین کم بتن و معمولاً بین ۲۸ تا ۹۸ روزه انجام می‌شوند و بسیار زمان‌ بر هستند.

آزمایش نفوذپذیری آب

برای برسی نفوذپذیری و پایداری بتن سه نمونه مکعبی از بتن تازه گرفته می شود تا طبق استاندارد مورد آزمون قرار بگیرند. این آزمون ها بر روی بتن زیرساخت مانند فندانسیون ها مخازن آب و دیوارهای حائل انجام گیرد.

تست اسلامپ پیش از بتن ریزی

این آزمون به منظور مشخص شدن کارایی بتن انجام می‌گیرد. یک نمونه از بتن تازه برای آزمون اسلامپ و همچنین چند سمپل برای آزمون مقاومت فشاری گرفته شود.

به محض رسیدن بتن به محل بتن ریزی مجدد باید از بتن نمونه گیری شود و دمای بتن کنترل شود. سه نمونه مکعبی و استوانه ای نیز باید برای انجام آزمون مقاومت فشاری گرفته شود.

محاسبه مقاومت کششی بتن

در این نوع از آزمایشات بتن، به محاسبه مقاومت خمشی بتن با استفاده از تیر ساده تحت بارگذاری می‌پردازد. درواقع ما با این آزمایش به‌صورت غیرمستقیم مقاومت کششی بتن را بدست میاوریم. بعد از قرار دادن نمونه در دستگاه معمولاً بین ۲ تا ۶ درصد بار نهایی محاسبه شده به مرور افزایش پیدا می‌کند تا نمونه مرز گسیختگی برسد و در آخر با اندازه گیری تنش کششی حاصل از خمش مقاومت کششی بتن محاسبه می‌شود.

برند دژ شیمی سازه با یک دهه سابقه در زمینه تولید و توزیع مواد شیمی ساختمان در خدمت همراهان گرامی است.

برای مشاوره جهت انتخاب و یا خرید محصول مورد نظر خود با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

همچنین می توانید از سایر محصولات شرکت دانش بنیان دژ شیمی سازه دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *