محصولات شرکت دژ شیمی

عدد اسلامپ بتن چیست؟

عدد اسلامپ چیست ؟

عدد اسلامپ بتن چیست؟

عدد اسلامپ بتن چیست؟ بتن ماده‌ای ترکیبی است که از سه بخش اصلی شن یا ماسه، سیمان و آب تشکیل شده است. متخصصان تولید بتن جهت انجام هر فرآیندی، فرمول خاصی برای ترکیب مواد بتن با هم دارند. این فرمول تحت تاثیر مسایل زیادی قرار دارد. همه موارد فوق در شرایط عادی بتنی مرغوب را می‌سازد. اما بتن برای آن‌که همه نیازهای سازه‌های جدید و متنوع امروزی را تامین نماید نیاز به افزودنی‌های خاصی دارد. از جمله افزودنی‌های پرکاربرد بتن روان کننده است. روان‌کننده درجه اسلامپ بتن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. حداکثر اسلامپ مجاز بتن با روان کننده نیز در زمان تولید بتن باید مورد توجه قرار گیرد. این عدد تحت تاثیر چه عواملی قرار دارد؟ در این مقاله قصد داریم در این مورد نکاتی را ارائه نماییم.

 

این عدد یک معیار بسیار ساده و روشن برای معرفی سطح روان بودن بتن است. اگر عدد اسلامپ بتن پایین باشد، بتن بسیار غلیظ محسوب می‌شود، و هر چه عدد اسلامپ بتن بزرگتر شود، بر میزان روان بودن بتن افزوده می‌شود. اگر عدد اسلامپ بتن بسیار زیاد باشد، بتنی را شاهد هستیم که برای ساخت هر سازه‌ای مناسب نیست. به‌خصوص این بتن برای ساخت سازه‌های مسلح قابل استفاده نیست. رابطه عدد اسلامپ بتن و میزان مقاومت بتن نیز رابطه معکوسی با هم دارند. هرچه عدد اسلامپ بالا رود یعنی بتنی با درصد آب بیشتری مورد استفاده قرار گرفته است و این امر سبب تولید بتنی با استحکامی کم خواهد شد.

مشکلات بتن با عدد اسلامپ پایین

زمانی که بتن عدد اسلامپ پایینی دارد، به این معنا است که قوام بتن بسیار بالا است. این بتن بسیار غلیظ است و دارای سطح گرانروی بالایی است. بتن غلیظ مشکلات زیر را ایجاد می‌نماید:

 • در زمان پمپاژ کردن برای دستگا‌ه‌های پمپاژ مشکلاتی را تولید می‌کند.
 • به‌صورت کامل همه فضاهای خالی را پر نمی‌کند.
 • برای ساخت سازه‌هایی که نیاز به بتنی روان دارند مناسب نیست.
 • اگر زمان تولید بتن اولیه با زمان بتن ریزی فاصله زیادی پیدا کند، مشکلات زیادی را ایجاد می‌نماید.

کلاس کاربری بتن چیست؟

بتن‌ ریزی تخصصی با اهداف خاصی انجام می‌گیرد. در راستای این امر باید بتن با فرمول اولیه خاصی نیز تولید شود. به همین دلیل برای بتن مشخصات اولیه‌ای در نظر گرفته می‌شود، که در آن عدد اسلامپ بتن برای تعیین نوع کاربری بتن، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این به آن مفهوم است که؛ در هر نوع بتن با کلاس کاربری خاص، بدون دلیل و اجازه نمی‌توانیم عدد اسلامپ بتن را بالا یا پایین ببریم. هر کلاس کاربری دارای عدد اسلامپ مختص به خود است. بر این اساس 5 کلاس کاربری برای عدد اسلامپ بتن تعریف می‌شود، که در ادامه در جدول زیر کاربرد هر کلاس کاربری و درجه عدد اسلامپ هر یک را معرفی می‌کنیم:

 

🔸نوع کلاس کاربری بتن 🔸کاربرد 🔸محدوده عدد اسلامپ بتن بر حسب میلی‌متر 🔸اسلامپ هدف
S1 ساخت پیاده‌روها و زمینه کار لوله‌کشی‌ها 10 الی 40 20
S2 ساخت پی‌های نواری ساده در سازه‌ها، دال‌های بتنی و کف پارکینگ‌ها 50 الی 90 70
S3 پی ریزی کانال‌ها و ساخت اسکلت‌های سازه‌های بدون چالش و ساده 100 الی 150 130
S4 ساخت سازه‌های تخصصی 160 الی 210 180
S5 ساخت سازه‌های فوق تخصصی 210 به بالا 220

 

بر اساس جدول فوق بنابر تنوع کاربری باید درباره تعیین عدد اسلامپ بتن تکلیف را مشخص نمود و در زمان تولید بررسی نمود تا بتن با عدد اسلامپ مناسب حاصل گردد.

عدد اسلامپ چیست ؟

چگونه عدد اسلامپ بتن را افزایش دهیم؟

بتن غلیظ و با چگالی بالا دارای عدد اسلامپ پایین است.  در آزمایش بتن میزان نشتی این نوع بتن بسیار اندک است. این نوع بتن جز در موارد خاص قابل استفاده در سطوح بسیاری از سازه‌ها نیست. برای این‌ که این بتن را روان سازید تا متناسب با کار مورد اجرا باشد، باید از آب استفاده شود. اما میزان آب اضافه شده باید با تایید متخصصان و مهندسان اجرایی کار تا حد مشخصی انجام گیرد. آب عملیات اختلاط بتن را تحت تاثیر می‌گذارد و استحکام را از ساختار بتن می‌گیرد. مهندس ناظر بعد از اضافه شدن آب به بتن در پایان عملیات ساخت بتن مقداری تلرانس در جهت اضافه کردن آب، در نظر می‌گیرد. اگر با وجود اضافه کردن آب تا حد مجاز عدد اسلامپ به حد مورد نظر نرسد، این روان کننده بتن است که در حل مشکل کمک قابل توجهی خواهد کرد.

حداکثر اسلامپ مجاز بتن با روان کننده

با توجه به موارد ذکر شده، استفاده از روان کننده بتن می‌تواند کمک قابل توجهی برای افزایش عدد اسلامپ بتن باشد. روان کننده‌های بتن می‌توانند درصد روانی بتن را تا مقادیری که لازم است تغییر دهند و بتنی بسیار روان متناسب با نوع استفاده آن تشکیل دهند. اما سوال اینجاست که چه نوع و چه مقدار روان کننده‌ای مجاز به استفاده است؟ حداکثر اسلامپ مجاز بتن با روان کننده باید تا چه حدی تعیین شود؟ میزان استفاده از روان کننده بتن با درجه گرانروی بتن ارتباط مستقیم دارد. از طرفی نیز می‌توان گفت که حداکثر اسلامپ مجاز بتن با روان کننده ارتباط معکوس دارد. یعنی هرچه عدد اسلامپ بتن پایین‌تر باشد، از مقدار بیشتری روان کننده در تولید بتن استفاده می‌شود و برعکس هر اندازه عدد اسلامپ بتن بالاتر برود، میزان استفاده از روان کننده کمتر خواهد شد.

تاثیر سیمان در عدد اسلامپ بتن

در ساخت بتن اولیه هر اندازه میزان سیمان در فرمول اولیه افزایش یابد، غلظت بتن بیشتر خواهد شد، و بتن قوام یافته‌تر خواهد شد. به همین دلیل ساده، نسبت استفاده از سیمان به آب را می‌توانیم به‌عنوان یک ملاک ساده برای تعیین حداکثر اسلامپ مجاز بتن با روان کننده مورد توجه قرار داد. بنابر آزمایشات آزمایشگاه‌های تخصصی برای تعیین این میزان تصمیم گرفته می‌شود. بر این اساس میزان 0.2 تا 2 درصد از وزن سیمان برای تعیین حداکثر اسلامپ مجاز بتن با روان کننده تایید شده است. این عدد برای بتن‌های معمولی از 0.8 تا 1.5 قابل افزایش است. اگر بتن برای استفاده در موارد خاص تولید می‌شود، مانند بتن‌هایی که در ساختار خود میکروسیلیس دارند از 1.5 تا 2 درصد وزن سیمان را برای روان کننده در نظر می‌گیرند.

نکات مهم تعیین حداکثر اسلامپ مجاز بتن

در تعیین حداکثر اسلامپ مجاز بتن با روان کننده نکات و تغییرات زیر باید مورد توجه قرار داد:

 •   روانی بتن تازه با آزمایش اسلامپ مورد بررسی قرار می‌گیرد.
 •   در هنگام تهیه نمونه بتن سخت شده و به دفعات نیز می‌توان عدد اسلامپ را تعیین نمود.
 •   روانی بتن با روانی طرح مخلوط بتن مقایسه می‌شود. در هر طرح مخلوط باید متوسط اسلامپ بتن یا حداکثر اسلامپ مجاز بتن با روان کننده تعیین شود.
 •   اسلامپ بتن تولید شده در کارگاه یا بتن آماده نباید از حداکثر اسلامپ مجاز بتن با روان کننده در فاصله زمانی مورد نظر بیشتر باشد.
 •   بین تعیین اسلامپ بتن با زمان رسیدن به میزان حداکثر اسلامپ مجاز نباید فاصله زیادی باشد. در غیر این صورت کار کردن با بتن سخت خواهد بود.
 •   اگر متوسط اسلامپ داده شده باشد، بهتر است اسلامپ بتن تولیدی در کارگاه یا بتن آماده در یک فاصله زمانی از یک سوم کمتر یا بیشتر نباشد.
 •   کنترل روانی بتن و عدد اسلامپ آن یک کنترل کیفی زودهنگام است، که از عوامل پیشگیرانه در جهت تولید بتن سخت شده با مقاومت و دوام بالا محسوب می‌شود.

سفارش بتن با اسلامپ مورد نظر

با توجه به متن این مقاله متوجه شدیم که بتن برای آن‌که با اهداف خاص مورد استفاده قرار گیرد لازم است از عدد اسلامپ خاصی برخوردار باشد. برای رسیدن به عدد اسلامپ مورد نظر نیز میزان آب، سیمان و روان کننده مورد استفاده برای بتن باید از پیش تعیین شده باشند. متخصصان و مهندسان تولید بتن در شرکت دژ شیمی سازه با تخصص و تعهد فراوان در آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های مجهز اقدام به تولید بتن و افزودنی‌های آن می‌کنند. برای سفارش بتن و سایر افزودنی‌های آن می‌توانید با مشاوران ما تماس بگیرید و در صورت لزوم از راهنمایی‌های رایگان بهره‌مند شوید.

تاثیر روان کننده در قیمت بتن

از آن‌جا که تعیین حداکثر اسلامپ مجاز بتن با روان کننده به نوع روان کننده نیز بستگی دارد، در این قسمت از مقاله به قیمت روان کننده نیز اشاره می‌نماییم. روان کننده بتن شیمی ماهان دارای انواع گوناگونی است. این محصولات دارای ساختار و بسته بندی در اندازه‌های مختلفی هستند.

کلام آخر

این مقاله درباره حداکثر اسلامپ مجاز بتن با روان کننده به رشته تحریر در‌آمده بود. در این مقاله درباره عدد اسلامپ بتن و عوامل موثر بر افزایش و کاهش این عدد صحبت شد. هم‌چنین کلاس کاربری هر نوع بتن در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت و کاربرد هر نوع بتن در آن معرفی شد. شرکت دژ شیمی سازه با سری مقالات تخصصی خود سعی دارد، اطلاعاتتان را در زمینه تولید بتن و افزودنی‌های آن تکمیل نماید. مشاوران و متخصصان ما در جهت ساخت تمام پروژه‌های عمرانی در کنارتان خواهند بود.

شرکت دژ شیمی سازه با تولید انواع افزودنی های مواد با کیفیت بالا در سطح بین الملل رسالت خود می داند که محصولات خود را با کیفیت بالا در اختیار همراهان گرامی قرار دهد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *