محصولات شرکت دژ شیمی

فرق گروت و ملات

گروت منبسط شونده چیست ؟

فرق گروت و ملات

فرق گروت و ملات ، دو ماده با ویژگی‌های نزدیک به هم هستند که هر دو بر پایه سیمان پرتلند تولید می‌شوند. این مواد از نظر دانه‌ بندی و آب مورد نیاز در کاربری‌ متنوعند تا جایی که انتخاب از میان انواع آن‌ها که مطابقت کافی با پروژه داشته باشد، کاری دشوار است.

 

فرق گروت با ملات از نظر عملکرد

گروت و ملات خواص مشابهی دارند که باعث می‌شود بسیاری از افراد این دو را با هم اشتباه بگیرند. به عنوان مثال ملات چسبی است که برای نگه داشتن کاشی‌ها روی سطح یا زیرلایه استفاده می‌شود، حال آن‌که از گروت برای پر کردن فضاهای خالی کاشی یا پُر کردن شکاف‌ها استفاده می‌شود. البته برای پر کردن میان انواع کاشی، زیر صفحه ستون‌ها و غیره گروت‌های خاصی وجود دارد که باید متناسب با نوع موجود، محصول مورد نظر را انتخاب کنید.

گروت منبسط شونده چیست ؟

کاربرد گروت چیست ؟

کاربردهای متفاوت

این دو ماده که به صورت گسترده در صنایع ساختمانی استفاده می‌شوند، کاربری‌های متفاوتی دارند. همان‌طور که پیش از این اشاره شد، ملات عملکردی همانند چسب دارد. به همین دلیل معماران و کارگران ساختمانی از ویژگی‌های آن بهره برده و برای ایجاد چسبندگی میان آجرها و بلوک‌ها از این ماده استفاده می‌کنند. اما استفاده از ملات‌ها فقط محدود به این نیست، حتی کاشی‌کارها نیز برای اتصال کاشی‌ و سرامیک به زمین یا دیوار از ملات بهره می‌گیرند.

در مقابل، گروت‌ها وظیفه پُر کنندگی و ترمیم شکاف‌ها و در برخی موارد ترمیم آسیب‌ دیدگی‌های بتن را بر عهده دارند و به همین دلیل، باید از روانی و مقاومت مطلوبی برخوردار باشند. از این رو در ترکیباتشان از فوق روان کنند‌ه‌ بتن استفاده می‌شود تا دو ویژگی را کنار هم داشته باشند و نه تنها شبیه چسب، اتصال محکم کاشی‌ها را فراهم کنند، بلکه به عنوان درزگیر فواصل میان کاشی‌ها را پر کنند.

بدین‌ترتیب نه تنها از حرکت کاشی‌ها در طول زمان جلوگیری می‌شود، بلکه مانع از لب‌پر شدن کاشی‌ها و ترک خوردن لبه‌های آن‌ها می‌گردد. از دیگر کاربری‌های گروت در صنایع ساختمانی که می‌توان آن را در رده فرق گروت با ملات نیز محسوب کرد، موارد ذیل است:

  • استفاده از آن در عملیات میخکوبی و پایدارسازی دیواره گود
  • ایجاد پیوند و اتصال محکم پایه‌ها و قاب‌های فولادی
  • آماده‌سازی مطلوب زیر کار

تفاوت در اجرا

فرق گروت با ملات در نحوه اجرای آن هم است؛ ملات‌ها به عنوان چسب جهت اتصال کاشی‌، سرامیک و پنل‌های آجری نازک به سطح استفاده می‌شوند، در حالی که گروت برای پر کردن فواصل ایجاد شده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برای اجرای گروت در میان کاشی‌ و سرامیک کف و آجرهای نازک دیوار، لازم است آن را میان درزها جای دهید. برای انجام درست این کار، ابتدا فواصل عمودی و بعد فواصل افقی موجود را پُر کنید. به طور کلی برای اجرای دوغاب در دیوار دو گزینه وجود دارد، استفاده از ابزاری مناسب برای شناور کردن دوغاب در درزها و تزریق آن به فواصل.

برای اجرای روش اول، همان‌طور که اشاره شد باید گروت را روی سطح دیوار یا سرامیک کف شناور کنید . اضافات آن را با اسفنج پاک کنید. اما روش دوم کاملاً متفاوت است. این روش با تزریق گروت در فواصل با کیسه گروت امکان‌پذیر است. برای استفاده از این روش، لازم است گروت را مطابق با دستورالعمل تولیدکننده آماده نموده و نوک کیسه را در محل اتصال قرار داده و شروع به فشردن گروت در درز میان آجرها یا کاشی‌ها کنید.

برای اجرای صحیح از بالا شروع کرده و به سمت پایین حرکت نمایید، تا حد امکان فواصل را به طور مرتب پر کنید و در تمام فواصل به مقدار ثابتی از گروت استفاده نمایید. در این صورت تمیز کردن آن بسیار آسان خواهد بود. آنچه در این روش اهمیت دارد، توجه به زمان عمل‌آوری گروت است.

انتخاب هر یک از این روش‌ها جلوه‌ای متفاوت به محل می‌دهد. اینکه می‌خواهید دیوار یا کف چگونه به نظر برسد، به تعیین روشی که انتخاب می‌کنید وابسته است. به خاطر داشته باشید رنگ دوغاب نقش بسیار مؤثری در ظاهر آجرها هنگام شناور شدن دارد، زیرا بقایای دوغاب در شکاف‌های سطح آجرها باقی می‌ماند.

تفاوت گروت و ملات در شیوه آماده‌سازی

فرق گروت با ملات در آماده‌سازی آن نیست. در واقع شیوه ‌آماده‌سازی گروت و ملات تفاوت چندانی با هم ندارند، آنچه در شیوه آماده‌سازی آن‌ها مهم است میزان روانی آن‌ها است. گروت باید در عین قوام مناسب، روانی مطلوبی نیز داشته باشد؛ روانی که باعث جداشدگی آب و سنگدانه آن نشود. نکته دیگر سرعت دستیابی به مقاومت است و به همین دلیل لازم است مخلوط گروت مطابق با دستورالعمل تولیدکننده تهیه شود.

همان‌طور که گفته شد ملات با سیمان نه تنها ماهیت و عملکرد متفاوتی دارند، بلکه شیوه آماده‌سازی، اجرا و کاربردهای آن‌ها متفاوت است. ملات کاملاً همانند چسب عمل کرده و برای اتصال کاشی، پنل‌های آجری نازک و… به دیوار یا کف استفاده می‌شود، در حالی که گروت یا دوغاب خاصیت پر کنندگی داشته و مابین شکاف‌ها و درزهای میان سرامیک و آجرها استفاده می‌شود.

شرکت دژ شیمی سازه با تولید انواع افزودنی های مواد با کیفیت بالا در سطح بین الملل رسالت خود می داند که محصولات خود را با کیفیت بالا در اختیار همراهان گرامی قرار دهد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *