محصولات شرکت دژ شیمی

افزودنی بتن مناسب هوای سرد

افزودنی بتن مناسب هوای سرد

افزودنی بتن مناسب هوای سرد

افزودنی بتن مناسب هوای سرد چیست؟ پاسخ جامع به این سوال می‌تواند یکی از عمده‌ترین مشکلات بتن ریزی را حل کند. در فصول مشخصی از سال به صورت عمده و در مدت زمان بیشتری با توجه به منطقه جغرافیایی سرما و برودت هوا می‌تواند مشکلات بسیاری را در بتن ریزی ایجاد کند. با این تفاسیر و با توجه به پیشرفت‌هایی که در تولید افزایه‌های سیمان و بتن در چند دهه گذشته صورت گرفته است آیا راه حلی برای رفع یا کاهش نکات منفی چنین شرایطی وجود دارد؟ یک پاسخ کوتاه به این سوال بله است. افزونه‌ی ضد یخ بتن به عنوان یکی از پرکاربردترین افزونه‌ها‌ی بتن در نقاط سردسیر شناخته می‌شود. در ادامه ضمن آشنایی با شرایط بتن ریزی در هوای سرد و معایب بتن ریزی در هوای سرد با افزونه‌ی ضد یخ بتن بیشتر آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

افزودنی بتن مناسب هوای سرد

 بتن ریزی در هوای سرد چگونه است؟

برودت هوا به صورت عمومی از اواخر پاییز شروع می‌شود و تا انتهای زمستان ادامه دارد. سیال ساخته‌ شده یا همان بتن در طول فرایند بتن ریزی و اجرای پروژه نمی‌بایست یخ بزند. یخ زدن بتن برابر است با از بین رفتن پمپ تراک، درگیر شدن لاین‌ها و خسارت مالی هنگفت. همان طور می‌دانیم در کنار سیمان، آب اصلی‌ترین ماده در ساخت بتن است. دمای انجماد آب صفر درجه سانتی گراد است. بنابراین در دمایی در این حدود بتن یخ می‌زند و پمپاژ آن ناممکن می‌شود. برای کاهش چنین مشکلی در بتن ریزی در هوای سرد، از افزونه‌هایی استفاده می‌شود تا به صورت مستقیم بر دمای انجماد آب تاثیر بگذارد. تغییر در نقطه‌ی انجماد آب، کمک می‌کند که بتن یخ نزند. افزونه‌ی ضد یخ بتن یا زودگیر کننده بتن، می‌تواند مصرف آب در هوای سرد را ممکن کند.

مشکلات بتن ریزی در هوای سرد چیست؟

شاید در نگاه نخست بتن ریزی در هوای سرد، و یخ زدن بتن منجر به‌ عدم ادامه‌ی پروژه به مدت معینی باشد. اما یخ زدن بتن معایب بسیاری دارد که از جمله آن می‌توان به یخ زدن بتن در پمپ تراک و آسیب فنی جدی آن اشاره کرد. علاوه بر این بتن در برودت هوا در صورت یخ زدن در لاین‌ها می‌ماند و منجر به از بین رفتن لاین‌ها می‌شود.

تجهیز کارگاه به پمپ تراک و لاین‌های نو می‌تواند هزینه‌های بسیاری را به کارفرما تحمیل کند. علاوه بر این مسکوت ماندن پروژه منجر به تاخیر در زمان انجام پروژه می‌شود، که در صورت نارضایتی کارفرما می‌تواند جریمه‌های سنگینی را به شرکت مجری بتن ریزی اعمال کند. علاوه بر این یخ زدن بتن منجر به افزایش حجم بتن می‌شود. که این مهم مسبب از بین رفتن، ترک خوردگی و عدم تشکیل بتن مناسب می‌شود. به نوعی فرآیند بندش یا گیرش بتن را به شدت مختل می‌کند.

چگونه از یخ زدن بتن در برودت هوا جلوگیری کنیم؟

از دیرباز بتن ریزی در برودت هوا جزو مشکلات عمده بوده است، درست به مانند بتن ریزی در هوای گرم. برای رفع و گریز از چنین مشکلی شرکت‌ها و نیروهای اجرایی بتن ریزی روش‌های مختلفی را در پیش گرفته بودند. اما در سال‌های اخیر، با توجه به الزامات و استاندارد‌های جهانی و استاندارد ملی بتن ایران، دیگر استفاده از روش‌های سنتی منسوخ شده است. هرچند همچنان شاهد اجرای روش‌های سنتی در بتن ریزی به روش سنتی هستیم اما دیگر استفاده از آن روش‌ها در بتن ریزی صنعتی انجام نمی‌شود. در ادامه با انواع روش‌های سنتی و مدرن بتن ریزی در هوای سرد آشنا خواهیم شد.

روش سنتی بتن ریزی به هنگام برودت هوا چیست؟

در روش‌های سنتی در دسترس‌ترین عمل گرم نگه داشتن افزایه‌های بتن، سیمان و آب است. در این روش تلاش بر این بود که با ایجاد سوله یا محفظه‌هایی گرم با استفاده از بخاری یا آتش، از یخ زدن بتن به هنگام عمل آوری جلوگیری کرد. همچنین در این روش، بتن تحت دما قرار می‌گرفت تا در طول فرآیند اجرایی یخ نزند. البته ناگفته نماند که تحت حرارت قرار گرفتن بتن منجر به تغییر در ویژگی‌های بتن و عملکرد افزایه‌های سیمان می‌شد. با این حال تا سال‌ها از این روش استفاده می‌شود. البته الزامات خاصی نیز بر طبق استاندارد ملی بتن ایران و استاندارد ASTM  برای گرم نگه داشتن بتن جهت جلوگیری از یخ زدگی با استفاده از بخاری‌های صنعتی نیز وجود دارد.

افزودنی بتن مناسب هوای سرد

روش مدرن برای جلوگیری از یخ زدگی بتن در هوای سرد

یکی از معروف‌ترین و تقریبا پرکاربردترین افزونه‌ی بتن ریزی به هنگام برودت هوا، ضد یخ بتن است. ضد یخ بتن می‌تواند علاوه بر جلوگیری از یخ زدگی بتن در طول فرایند بتن ریزی، منجر به تسریع فرآیندها و واکنش‌های شیمیایی در میان اجزای بتن شود. البته استفاده از ضد یخ با توجه به ایجاد تغییر فاحش در زمان بندش یا گیرش بتن، زمان انجام پروژه را به شدت کاهش می‌دهد. یکی دیگر از افزایه‌هایی که در هنگام برودت هوا بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد، افزودنی حباب ساز بتن است. حباب ساز بتن می‌تواند در بتن فضاهای خالی را ایجاد نماید. فضاهای خالی می‌توانند منجر به تحمل فشار ناشی از یخ زدگی بتن به بتن شود و منجر به کاهش اثر منفی آن شود.

ضد یخ بتن چیست؟

ضدیخ بتن یا اکسلریتور، منجر به تسریع فرآیند بندش در بتن ریزی می‌شود. ضد یخ بتن می‌تواند به صورت پودر یا مایع باشد اما بیشترین سهم بازار ضد یخ بتن را پودرها تشکیل می‌دهند. ضد یخ بتن، بر پایه‌های نمک‌های طبیعی و صنعتی است. کلسیم کلراید و سدیم کلراید جزو معروف‌ترین و پرکاربردترین ضد یخ‌ها در بتن هستند. ضد یخ‌ها به صورت کلر دار و بدون کلر تولید می‌شوند. شد یخ بدون کلر برای سازهای بتن مسلح استفاده می‌شود و ضد یخ کلر دار برای ملات. البته در پروژه‌ها با توجه به شرایط گاهی نیز می‌توان از ضد یخ برپایه‌ی نیترات نیز استفاده نمود. یکی دیگر از مزایای ضد یخ بتن قیمت آن است. این مواد به وفور وجود دارند و قیمت بسیار پایینی در مقایسه با سایر افزودنی‌های بتن دارند، بنابراین استفاده از آن‌ها هزینه‌ی آن چنانی بر پروژه تحمیل نمی‌کند.

میزان استفاده از ضد یخ برای بتن در هوا سرد

در مورد میزان مصرف ضد یخ در بتن برای بتن ریزی در هوای سرد می‌بایست گفت که هیچ فردی نمی‌تواند به اندازه‌ی تیم مهندسی در این مورد اعلام نظر کند. خریداران محترم ضد یخ می‌بایست پیش از خرید ضد یخ آن را تحت آزمون‌های استاندارد و پس از تاییدیه، ضد یخ را در شرایط پروژه و مواد اولیه پروژه در آزمایشگاه تحت آزمون قرار دهند. این مورد می‌تواند منجر به دست‌یابی به عملکرد بهتر و میزان مهندسی شده‌ی بهتری در استفاده از ضد یخ در بتن ریزی شود. اما به صورت کلی می‌توان گفت که در دمای حدود ۰ تا ۶۵ درجه‌ی سانتی گراد، حدود یک درصد وزنی ضد یخ می‌تواند منجر به دستیابی به نتیجه‌ی مطلوب شود.

البته میزان استفاده از ضد یخ می‌تواند ارتباط با عیار سیمان داشته باشد. در عیار سیمان ۴۰۰ میزان استفاده برای کسب بهترین نتیجه ۱ درصد و برای سیمان با عیار ۳۰۰، استفاده‌ی ۲ درصدی از ضد یخ می‌تواند مفید باشد. البته در نظر داشته باشید که تغییرات دمایی هرچه به سمت پایین‌تر برود میزان استفاده از ضد یخ می‌بایست بیشتر شود.

از کجا ضد یخ بتن بخریم؟

تولیدکنندگان مختلفی در سال‌های اخیر اقدام به تولید انواع ضد یخ‌ها بر پایه‌های مختلف می‌کنند. اما ما به شما توصیه می‌کنیم پیش از خرید ضد یخ به علت حساسیت فوق العاده‌ی بتن ریز در هوای سرد از مجوزهای تولیدکنندگان برای تولید ماده‌ای چون ضد یخ اطلاعات کافی را داشته باشید. وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوزهای مشخصی را برای تولیدکنندگان ضد یخ صادر می‌کند. شرکت بتن شیمی ماهان با بیش از یک دهه سابقه در تولید ضد یخ بتن از صادرکنندگان این ماده نیز به شمار می‌رود. تولید و فرآوری ضد یخ بتن در شرکت بتن شیمی ماهان بدین صورت است که مواد اولیه پیش، هنگام و پس از تولید تحت آزمون‌های استاندارد قرار می‌گیرند. از این رو بتن شیمی ماهان یکی از باکیفیت‌ترین ضد یخ‌ها را تولید و به بازار عرضه می‌کند.

قیمت ضد یخ چقدر است؟

قیمت ضد یخ می‌تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. مهم‌ترین عامل در تعیین ضد یخ پایه‌ی ضد یخ است. البته قیمت ضد یخ با توجه وفور مواد اولیه‌ی آن در ایران، در مقایسه با سایر افزودنی‌های بتن بسیار پایین است.شرکتدژ شیمی سازه یکی از مناسب‌ترین قیمت‌های ضد یخ را با توجه به کیفیت بالا به شرکت‌های عرضه می‌کند.

پیشنهاد ما

شرکت دژ شیمی سازه، با بیش از یک دهه تجربه در تولید، توزیع و ساخت افزونه‌های مختلف بتن در ایران فعالیت می‌کند. این شرکت با توجه به کیفیت بالای محصولات خود اکنون یکی از صادرکنندگان افزودنی بتن ایران باشد. دژ شیمی ، جهت رفاه حال مشتریان خود و بهبود خدمت‌رسانی به آن ها، اقدام به ارائه مشاروه‌های رایگان به آن‌ها می‌کند. بنابراین اگر شما قصد خرید انواع مختلف افزودنی بتن را دارید. در صنعت ساختمان و بتن فعالیت می‌کنید. یا پژوهشگر این صنعت در حوزه‌ی ضد یخ و انواع دیرکننده‌ها هستید می‌توانید با تیم فنی و فروش شرکت دژ شیمی با مشاوران شهرهای مختلف کشور جهت کسب اطلاعات فنی و دریافت پیشنهادات به صورت رایگان مشاوره داشته باشید.

دژ شیمی سازه با تولید انواع افزودنی های بتن رسالت خود میداند که محصولات خود را با کیفیت بالا در اختیار همراهان قرار دهد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *