محصولات شرکت دژ شیمی

انواع افزودنی بتن

انواع افزودنی بتن

انواع افزودنی بتن

افزودنی بتن دارای انواع مختلفی است که شامل آب بند کننده بتن و روان کننده بتن تقسیم می شودکه هر کدام دارای ویژگی های خاص خود است.

انواع افزودنی بتن

مواد افزودني فوق روان كننده بتن (Superplasticizers)

اين مواد يكي از جديدترين و مؤثرترين انواع تقليل دهنده هاي آب مي باشند.

افزودني هايي هم وجود دارند كه در ضمن تقليل آب به ميزان زياد باعث مقداري تأخير در گيرش هم مي شوند. همچنین به عنوان تيپ G طبقه بندي می شوند.

مصرف اين نوع افزودني ـ فوق روان كننده ها ـ معمولاً بيشتر از مصرف متداول براي روان كننده هاي عادي مي باشد و از اثرات جنبي نامطلوب آن هم بطور چشمگيري كاسته شده است.»

«چهار گروه اصلي فوق روان كننده بتن وجود دارد: افشرده ملامين فرم آلدئيد سولفاته شده، افشرده هاي نفتالين فرم آلدئيد سولفاته شده، ليگنوسولفونات هاي اصلاحشده و سايرين مانند استرهاي اسيد سولفونيك و استرهاي هيدرات كربن»

انواع افزودنی بتن

هدف و ماهیت تولید افزودنی بتن

فرايند توليد اين مواد كه به صورت مصنوعي هم توليد مي شوند بسيار پيچيده است. به همين دليل، طبيعتاً مواد گران قيمتي هم مي باشند. ولي از آنجا كه اين مواد براي هدف مشخصي توليد مي شوند و لذا مي توان ماهيت آنها را بهبود بخشيد.  با توجه به دلایل زیر باز هم در مقابل قيمت بالايشان مقرون به صرفه مي باشند:

1ـ كم بودن ميزان ناخالصي اين مواد، زياده روي در مصرف آن اثر بدي ندارد.

2ـ جرم مولكولي بالاي آن كه باعث افزايش كارايي آن مي شود.

مشخص ترين اثري را كه رشته هاي دراز مولكول مواد فوق روان كننده دارند، آن است كه به دور ذرات و دانه هاي سيمان مي پيچند. لذا باعث مي شوند كه سيمان داراي يك بارمنفي شود كه همان باعث دفع ذرات سيمان از يكديگر مي شود.

و اين همان كاريست كه در واقع آن درون بتن انجام مي دهد ـ از اين بهبود پخش شدگي سيمان در بتن ـ و در نتيجه كاهش ميزان آب مصرفي ـ مي توان به دو صورت

استفاده برد:

اول از طريق توليد بتن با كارايي خيلي زياد و دوم با استفاده از توليد بتن با مقاومت خيلي بالا.

«بطور كلي فوق روان كننده ها مي توانند براي حصول كارايي معين، ميزان آب بتن را بين 25 تا 35 درصد كاهش دهند. مقاومت 24 ساعته بتن بين 50 تا 75 درصد افزايشمي يابد و حتي افزايش بيشتري در عمرهاي كوتاهتر رخ مي دهد.»

مواد افزودني آب بند كننده بتن

بتن به دليل وجود كشش سطحي در منافذ موئينه خمير سيمان هيدارته می شود، آب را از طريق مكش موئينه به داخل می کشد و جذب مي کند. هدف مواد افزودني آب بندكننده جلوگيري از اين نفوذ آب به داخل بتن است. عملكرد آنها به فشار کم اعمالی توسط آب بستگی دارد. و يا بالا آمدن موئينة آب، يا آنكه فشار هيدرواستاتيك اعمال شده باشد.

مواد افزودني آب بند كننده بتن مي توانند به چندين صورت عمل نمايند، اما اثر اصلي آنها آب گريز نمودن بتن است. یعنی زاويه تماس بين آب و ديواره هاي منافذ موئينه افزايش يابد به طوري كه آب از منافذ به بيرون رود.

يك اثر مواد افزودني آب بندكننده از طريق واكنش با هيدروكسيدكلسيم موجود در خمير هيدراته شدة سيمان صورت مي گيرد.

اثر ديگر مواد افزودني آب بندكننده آن است. در هنگام تماس با خمير سيمان هيدراته ، به آن مي چسبند. به دليل قليايي بودن سيمان، امولسيون «آب بندكننده» را به ذرات كوچك تقسيم مي كنند.»

«نكتة نهايي كه بايد در مورد افزودني آب بندكننده ذكر نمود آن است كه به علت آنكه تركيب دقيق آنها نامعلوم است. اطمينان يافتن از آنكه حتماً فاقد كلريد باشند، اهميت حياتي دارد. اين مواد بايد از مواد دافع آب كه مبناي صمغ هاي سيليكوني دارند و در روي سطح بتن اعمال مي شوند جدا شود.

انواع افزودنی بتن

افزودني هاي چسبنده

«اين نوع افزودني ها امولسيون هاي پليمري هستند كه چسبندگي بتن تازه را به بتن سخت شده افزايش مي دهند. لذا بيشتر براي كارهاي تعميراتي بكار مي روند.

امولسيونها يك محلول كلوئيدي از پليمرها در آب هستند و با استفاده از آنها بتني با شيوة (LMC) يا با پليمر (PPCC) توليد مي شود. اگر چه پليمرها گران قيمت اند ولي مقاومت كششي و نيز دوام بتن را افزايش مي دهند، همانگونه كه چسبندگي را افزايش مي دهند.»

در این مقاله درمورد انواع افزودنی بتن صحبت کردیم و اطلاعات زیادی کسب کردیم. در صورت هرگونه سوال و یا خرید محصولات دژ شیمی می توانید با ما در تماس باید.

دژ شیمی سازه با تولید انواع افزودنی های بتن رسالت خود میداند که محصولات خود را با کیفیت بالا در اختیار همراهان قرار دهد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

یک نظر

  • […] افزودنی بتن ماده‌ای است که برای بهینه‌سازی یک مخلوط بتن استفاده می‌شود و با تغییر خصوصیات و خواص بتن باعث بهبود کیفیت آن، مدیریت پذیری، شتاب یا تاخیر در زمان گیرش شود و آن را برای پروژه مورد نظر سازگارتر می‌کند. افزودنی بتن معمولاً قبل از اختلاط یا در طول فرآیند اختلاط اضافه می‌شوند و انواع مختلفی دارد. بسیاری از مخلوط‌های بتن، نه همه، امروزه حاوی یک یا چند افزودنی بتن هستند که به فرآیند بتن ریزی شما کمک می‌کنند و هزینه را کاهش می‌دهند و در عین حال بهره‌وری را افزایش می‌دهند. هزینه این مواد افزودنی بسته به مقدار و نوع افزودنی مورد استفاده متفاوت خواهد بود. […]

  • دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *