محصولات شرکت دژ شیمی

بتن ریزی درهوای سرد

بتن ریزی در هوای سرد

بتن ریزی درهوای سرد

بتن ریزی درهوای سرد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هوای سرد در بعضی از مناطق کشور به فصل زمستان محدود نمی شود و معمولا اوایل بهار و اواخر پاییز را در نیز در بر می گیرد که اغلب با برف سنگین و باد شدید نیز همراه است. مقررات ملی ساختمان و آیین نامه ها ضوابطی برای بتن ریزی در هوای سرد وضع کرده اند.

تعاریف و دستورالعمل ها

بتن ریزی در هوای سرد

“هوای سرد به وضعیتی اطلاق می گردد که برای سه روز متوالی شرایط زیر برقرار باشد.”

الف) دمای متوسط هوا در شبانه روز کمتر از ۵ درجه سانتی گراد باشد (دمای متوسط روزانه میانگین حداکثر و حداقل دمای هوا در فاصله زمانی نیمه شب تا نیمه روز است)

ب) دمای هوا برای بیشتر از نصف روز از ۱۰ درجه سانتی گراد زیادتر نباشد.

ACI هوای سرد را چنین تعریف نموده است ، هوای سرد وقتی اطلاق می گردد که دو شرط زیر حاصل گردد.

۱) هنگامی که میانگین حداقل و حداکثر دمای هوا در سه روز متوالی کمتر از ۵ درجه سانتی گراد باشد.

۲) وقتی که دمای هوا در حداقل ۱۲ ساعت در فاصله زمانی ۲۴ ساعت برابر ۱۰ درجه سانتی گراد و یا کمتر باشد.

طبق آبا هنگامی که دمای محیط بتن ریزی کمتر از ۵ درجه سانتی گراد باشد رعایت تدابیر بتن ریزی در هوای سرد ضروری است.

طبق استاندارد ملی ایران شماره ۸۴۵۱، درجه حرارت بتن در زمان اختلاط و حمل هرگز کمتر از ۵ درجه سانتی گراد نگردد. بتن ریزی درهوای سرد و بر روی سطوح یخ زده یا پوشیده از برف ممنوع می باشد.

در شرایط درجه حرارت هوای کمتر از ۵ درجه سانتی گراد و بدون یخ زدگی باید

الف) دمای بتن در محل بررسی و حداقل ۵ درجه سانتی گراد و ترجیحا ۱۰ درجه سانتی گراد باشد. رعایت این نکته برای قطعات نازک، اعضای نمایان از اهمیت بیشتری برخوردار باشد.

ب) سیمان مصرفی باید از نوع زودگیر باشد و می توان از مواد افزودنی تسریع کننده گیرش نیز استفاده نمود.

آیین نامه بتن ایران و مقررات ملی ساختمان تدابیر احتیاطی زیر برای بتن ریزی درهوای سرد باید انجام گیرد.

 • در بتن ریزی درهوای سرد باید دقت لازم در انتخاب مصالح مصرفی، طرح اختلاط بتن، شرایط اختلاط، حمل، ریختن و عمل آوری بتن صورت گیرد تا اطمینان حاصل شود که بتن تازه ریخته شده دچار یخ زدگی نگردد و بتن سخت شده نیز دارای کیفیت لازم باشد.
 • دمای بتن در طول مدت بتن ریزی باید در محدوده توصیه شده در آیین نامه باشد.
 • گوشه ها و لبه های بتن در مقابل یخ زدن آسیب پذیرند بنابراین دمای این نقاط باید با دقت کنترل کنترل شود.

مبحث نهم مقررات ملی ساختمان می توان

 • از سیمان زودگیر (پرتلند نوع ۳) به جای سیمان معمولی برای اطمینان از سرعت بیشتر کسب مقاومت بتن استفاده نمود.
 • سیمان روباره ای و سیمان های آمیخته در بتن ریزی در هوای سرد مناسب نیست.
 • می توان از آب گرم برای رساندن بتن به دمای مطلوب استفاده نمود، در این حالت باید از تماس مستقیم آب گرم (مبحث نهم تا دمای بیش از ۴۰ درجه سانتی گراد را عنوان نموده است) و سیمان جلوگیری شود و این موضوع در نحوه ریختن مصالح در مخلوط کن مراعات گردد.
 • سنگدانه ها نباید آغسته به برف و یخ باشند. معمولا ماسه از شن مرطوب تر است و احتمال وجود یخ در آن بیشتر است بنابراین گرم کردن ماسه ضرورت پیدا می کند. آبا اعلام میدارد زمانی که دمای مصالح کمتر از ۴ درجه سانتی گراد است سنگدانه نیز گرم شود.
 • حداکثر درصد جذب آب سنگدانه های مصرفی در بتن بر اساس دت ۲۱۰ و دت ۲۱۱ برای سنگدانه درشت به ۲.۵ درصد و برای سنگدانه های ریز به ۳ درصد محدود می شود.
 • استفاده از مواد حباب زا و ساختن بتن با حباب هوا برای بتن هایی که در معرض رطوبت و بخ زدن و آب شدن های متوالی قرار می گیرد الزامی است.
 • می توان از مواد زودگیر کننده و یا ضد یخ بتن نیز در مواردی که خطر یخ زدگی وجود دارد، مشروط بر آن که با ضوابط استاندارد مطابقت داشته باشد ، استفاده نمود.

آبا و مبحث نهم

 • نسبت آب به سیمان باید به روند کسب مقاومت بتن در دمای محیط انتخاب گردد. نسبت آب به سیمان نباید از ۰.۵ بیشتر باشد، بنابراین لازم است قبل از شروع بتن ریزی تدابیر لازم برای کسب مقاومت بتن صورت گیرد.
 • برای کاهش میزان آب قابل یخ زدن در بتن و همچنین کاهش میزان آب انداختن بتن تازه باید مقدار آب اختلاط حداقل ممکن باشد بنابراین برای تامین کارایی لازم می توان از مواد افزودنی خمیری کننده و روان کننده استفاده نمود.
 • در صورتی که از مواد افزودنی روان کننده استفاده نمی شود اسلامپ بتن نباید بیشتر از ۵۰ میلی متر انتخاب گردد.

 

آبا و مبحث نهم

 • برای بتن تازه باید حداقل ۲۴ ساعت و تا رسیدن به مقاومت ۵۰ مگاپاسکال ادامه یابد.
 • در راستای به عمل آوردن بتن تازه و محافظت آن از یخ زدن می توان از روش های زیر استفاده کرد:
 1. استفاده از پوشش های عایق
 2. استفاده از گرم کردن بتن و محیط اطراف
 3. سایر روش ها به تایید دستگاه نظارت
 • بتن تازه باید در برابر وزش باد، به ویژه پس از برداشتن پوشش ها محافظت گردد. باید توجه داشت که از تبخیر زیاد آب و کربناتی شدن سطوح بتن در اثر احتراق مواد سوختی برای گرم کردن آن جلوگیری شود.

مطابق آبا و مقررات ملی ایران

لازم است که اپراتور از یخ زدگی بتن اشباع شده ای که مقاومت آن به ۲۴ مگاپاسکال ( این مقدار در مبحث نهم ۱۴ مگاپاسکال قید شده است ) نرسیده جلوگیری به عمل آورد. باید از روش های استاندارد و یا تهیه نمونه کارگاهی برای تشخیص رسیدن بتن به مقاومت کافی استفاده شود. با روش های غیر مخرب استاندارد شده نیز می توان مقاومت فشاری بتن را تخمین زد.

عموما هرچه هیدراتاسیون سیمان پیشرفته تر و مقاومت بتن بیشتر باشد، در برابر یخ زدگی آسیب کمتری دارد.

آیین نامه ACI بیان می دارد که وقتی بتن به مقاومت فشاری حدود ۳.۵ مگاپاسکال برسد درجه اشباع به کمتر از حد بحرانی خود کاهش می یابد ولی به شرط آن که آب خارجی به داخل بتن راه نیافته باشد. در این مرحله بتن یک چرخه یخ زدن و آب شدن را تحمل می کند. در مبحث نهم حداقل عمل آوری بتن را تا حداقل مقاومت فشاری بتن معادل ۵ مگاپاسکال اعلام نموده است.

مطابق با آبا

در هیچ شرایطی و به هیچ دلیلی نباید از بتنی که در اثر یخ زدگی آسیب دیده استفاده کرد. هیدراتاسیون سیمان یک واکنش گرمازاست و از حرارت تولید شده به واسطه هیدراتاسیون سیمان می تواند از یخ زدن آب در لوله های مویین بتن درجا ریخته شده در هوای سرد جلوگیری کند و بنابراین در چنین مواردی تولید حرارت زیاد هیدراتاسیون دارای مزیت است.

بتن ریزی در هوای سرد

برای مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

از سایر محصولات شرکت دانش بنیان دژ شیمی سازه دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *