محصولات شرکت دژ شیمی

تفاوت انواع روان کننده بتن

روان کننده بتن

تفاوت انواع روان کننده بتن

تفاوت اصلی انواع روان کننده های بتن در روانی و شکل‌پذیری آن است ، بدون اینکه تغییری در مقاومت بتن به وجود آورد. در میان افزودنی‌ های مختلفی که جهت حصول این امر استفاده می‌شود، افزودنی‌های کاهنده آب به عنوان بهترین افزودنی بتن، نسبت آب به سیمان را کاهش داده و روانی بتن را حفظ می‌کنند. نسل اول و دوم این افزودنی‌ها، نه تنها ترکیب شیمیایی متفاوتی دارند، بلکه کاربردهایشان نیز متفاوت است.

بررسی تفاوت ساختار افزودنی‌های کاهنده آب

عملکرد روان کننده بتن با فوق روان کننده بتن متفاوت است و این تفاوت در عملکرد، ناشی از بنیان شیمیایی متفاوت این محصولات است. روان کننده‌های بتن محصولاتی تولید شده از لیگنوسولفونات هستند؛ ترکیبات شیمیایی که از چوب به دست آمده و موجب تولید بتنی روان می‌شوند.

این گروه از محصولات تا مدت‌ها به عنوان کلیدی‌ ترین محصول در ساخت بتن باکیفیت مورد استفاده قرار می‌گرفت، تا اینکه در میانه قرن بیستم، پلیمرهای جدیدی مثل فرمالدهید نفتالین سولفونات و فرمالدهید ملامین سولفونات وارد عرصه شدند و از این ترکیبات در ساخت و تولید محصولی جدید استفاده شد؛ محصولی که کارپذیری و قدرت روانی بیشتری نسبت به روان کننده بتن بر پایه لیگنو داشت و به همین دلیل، نام فوق روان کننده بتن را از آنِ خود کرد.

روان کننده بتن

بررسی تفاوت کاهش آب روان‌کننده با فوق روان‌کننده

آنچه در تفاوت روان کننده بتن با فوق روان کننده اصلی کلیدی است و باعث تمایز این دو نسل از محصولات می‌شود، قدرت کاهش آب در مخلوط بتنی و ایجاد بتنی باکیفیت و کارپذیر است.

روان کننده‌های بتن که نسل اولیه افزودنی بتن کاهنده‌ آب هستند، به واسطه پلیمرهایی که در ترکیب شیمیایی‌ شان به کار رفته تا ۱۵% بیشتر از نسل اول کاهنده‌های آب، میزان آب را کاهش می‌دهند. چنان که نسل اول این افزودنی، فقط ۱۰% از آب بتن را کاهش می‌دهد . نسل دوم با میزان اختلاف بالاتری تا حدود ۲۵% از آب بتن را حذف کرده و موجب روانی بتن می‌شود.

بررسی تفاوت عملکرد روان کننده بتن با فوق روان کننده

در نمای کلی، عملکرد روان کننده بتن با فوق روان کننده تفاوت چشمگیری ندارد. ولی از آن‌جا که  هر دو از سیستم دافعه الکترواستاتیکی بهره می‌گیرند، نمی‌توان تفاوتی در شیوه عملکرد آن‌ها جستجو کرد.

در روان کننده بتن، محصول تولیدی که پلیمرهای آن بار منفی دارند، به ذرات سیمان متصل و بار مثبت ذرات را خنثی می‌کنند. بدین‌ترتیب چیزی که اتفاق می‌افتد جدا شدن ذرات سیمان از یکدیگر خواهد بود. در نسل دوم کاهنده‌های آب نیز با ایجاد دافعه میان ذرات، آب اجازه ورود میان ذرات کوچک سیمان را پیدا کرده و بتنی روان تولید می‌شود.

بررسی تفاوت روش مصرف افزودنی‌های کاهنده آب

روش مصرف روان کننده بتن با فوق روان کننده بتن کاملاً مشابه است و امکان استفاده از این محصول هم در محل پروژه و در محل تولید بتن وجود دارد. فقط لازم است اطلاع از طرح اختلاط بتن خود‌ داشته باشید تا بتوانید در زمان و مکان مناسب از افزودنی بتن مناسب استفاده کنید.

خرید اینترنتی محصولات

در عصر امروز به واسطه افزایش بار ترافیکی در سطح شهرها و همچنین افزایش فعالیت‌های فردی، امکان خرید حضوری تا حد زیادی محدود است . لذا شرکت دژ شیمی سازه امکان خرید اینترنتی را برای رفاه حال مشتریان عزیز فراهم کرده.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *