محصولات شرکت دژ شیمی

روان کننده بتن

برند دژ شیمی

روان کننده بتن

روان کننده بتن که نقش کاهنده مصرف آب را دارند، یکی از پرمصرف ترین افزودنی های مورد استفاده در بتن هستند. این محصول برای کاهش آب اختلاط در اسلامپ ثابت، ساخت بتن با مقاومت بالاتر، دستیابی به مقاومت ثابت با عیار سیمان کمتر و یا افزایش اسلامپ بتن بدون نیاز به افزودن آب به مخلوط بتن استفاده می شود.

این مواد افزودنی خواص سخت شدن بتن را بهبود می بخشد و به ویژه مقاومت و دوام آن را افزایش می دهد. همچنین به دلیل امکان کاهش عیار سیمان در صورت استفاده از این افزودنی ها، استفاده از این افزودنی ها در بتن ریزی حجیم و بتن ریزی با هوای گرم برای کاهش حرارت هیدراتاسیون بسیار مناسب است. در صورت استفاده از این افزودنی ها در مخلوط بتن بدون تغییر مقدار آب اختلاط، این افزودنی ها به عنوان روان کننده بتن عمل می کنند که به بتن ریزی در سازه ای با تراکم آرماتور بالا کمک می کند و عملیات تراکم را ساده می کند.

برند دژ شیمی

روان کننده های بتن در استاندارد ASTM C494 در سه دسته A، D و E قرار می گیرند که به ترتیب مربوط به روان کننده های بتن معمولی، روان کننده های بتن کندگیر و روان کننده های بتن سریع گیر هستند. این افزودنی ها علاوه بر داشتن خواص معمول روان کننده ها، بر اساس نوع خود، می توانند در فرآیند هیدراتاسیون سیمان دستخوش تغییراتی شده و آن را به تأخیر بیاندازند یا تسریع کنند و یا تأثیری بر آن نداشته باشند.

تاثیر روان کننده

تأثیر این مواد افزودنی بر مقاومت بتن در نسبت آب به سیمان مشابه بتن شاهد است: تأثیر روان کننده بتن در سنین اولیه بیشتر است که در موارد اول کمتر از مقدار مقاومت در سایر موارد است. هفت روز و به دلیل نسبت آب مشابه سیمان، مقاومت طولانی مدت نمونه ها تقریباً یکسان است.

تاثیر این مواد افزودنی بر مقاومت در برابر اسلامپ بتن مشابه بتن شاهد است: در اسلامپ ثابت، روان کننده بتن امکان کاهش نسبت آب به سیمان را فراهم می کند و در نتیجه مقاومت نمونه های دارای مواد افزودنی بیشتر از مقاومت خواهد بود. از نمونه کنترل آزمایش اسلامپ بتن یکی از روش های تعیین کارایی و سیالیت بتن تازه می باشد. آزمایش اسلامپ بتن یکی از ساده ترین آزمایشاتی است که بر روی بتن انجام می شود.

همچنین تاثیر روان کننده بتن تندگیر در هفته اول بیشتر و تاثیر روان کننده بتن کندگیر در سه روز اول بیشتر است.

روان کننده دیر گیر

محصول فوق در عین حال با کاهش نسبت آب به سیمان، کارایی و سیالیت بتن را افزایش داده و زمان گیرش اولیه آن را به تاخیر می اندازند. آن ها به دلیل تاخیر در زمان گیرش بتن برای بتن ریزی در مناطق تابستانی و گرمسیری مناسب هستند. با استفاده از این محصول با دوام می توان از ایجاد ترک در سطح بتن، خزش و جمع شدگی آن جلوگیری کرد. پمپاژ بتن که با روان کننده ها مخلوط می شود راحت است و نیازی به افزایش آب ندارد. این افزودنی ها باعث افزایش چسبندگی مواد در بتن هایی می شوند که دانه بندی مناسبی ندارند و برای بتن ریزی ستون ها، تیرها و دیوارهای برشی مناسب هستند.

با توجه به اینکه مواد افزودنی فوق روان کننده بتن قادر است میزان آب اختلاط را بیش از 12 درصد کاهش دهد، میزان کاهش آب برای روان کننده بتن بین 5 تا 12 درصد در نظر گرفته می شود. به طور کلی، استفاده از مقادیر زیاد روان کننده ها باعث کند شدن مخلوط بتن می شود. بنابراین با استفاده از این افزودنی ها نمی توان به کاهش بیش از 10 درصد آب دست یافت. معمولاً این افزودنی ها با ترکیبات زودگیر ترکیب می شوند تا خاصیت تاخیری روان کننده بتن را از بین ببرند. تاثیر این مواد افزودنی بر زمان گیرش به میزان ترکیبات استفاده شده در ساخت آنها بستگی دارد.

ویژگی های روان کننده دیرگیر

معمولاً به افزودنی‌های کاهنده آب که برای ایجاد خواص گیرش طبیعی تنظیم می‌شوند و دارای سورفکتانت‌های غیریونی برای افزایش خاصیت کاهنده آب هستند، عوامل کاهنده آب متوسط ​​نامیده می‌شوند. این افزودنی ها قادرند تا 12 درصد میزان اختلاط آب را بدون تغییر زمان گیرش مخلوط های بتن کاهش دهند. در این استاندارد هیچ گونه الزامی برای مواد افزودنی کندگیر از نظر میزان کاهش آب اختلاط وجود ندارد، اما این افزودنی ها باید بتوانند زمان گیرش اولیه و نهایی مخلوط های بتن را بر اساس حدود ذکر شده در استاندارد تغییر دهند. افزودنی های کاهنده آب از نظر کاهش میزان آب اختلاط مشابه روان کننده های بتن و از نظر خاصیت گیرش اولیه و نهایی مشابه افزودنی های کندگیر هستند. الزامات مقاومتی این افزودنی ها مشابه الزامات افزودنی های کاهنده آب است.

تاثیر روان کننده بتن بر میزان کاهش آب

از وظایف و نقش های اصلی مواد افزودنی این محصول کاهش میزان آب مصرفی در برنامه اختلاط بتن است؛ البته اگر سیالیت بتن ثابت باشد. نتیجه این کاهش رطوبت، افزایش مقاومت و دوام بتن و همچنین کاهش انقباض و عیار سیمان است. میزان کاهش آب در اختلاط بتن به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله: نوع افزودنی مورد استفاده در بتن، روش و مقدار افزودنی مورد استفاده، نسبت آب به سیمان، نوع سیمان، عیار سیمان، مقدار نوع سنگدانه، و غیره انواع مواد افزودنی و مقادیر مورد استفاده.

تفاوت روان کننده با فوق روان کننده بتن

فوق روان کننده بتن به عنوان کاهنده‌ آب با دامنه بالا نیز شناخته می‌شود. افزودنی هایی می باشد که در ساخت بتن با مقاومت بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

روان‌کننده‌ها ترکیبات شیمیایی را می‌توان تولید کرد که با تقریباً 15 درصد آب کمتر امکان پذیر است.

مواد فوق روان‌کننده باعث کاهش ۳۰ درصدی آب خواهد شد، در حالی که در مواردی که مورد استفاده قرار می‌گیرند، نیاز به کاهش اختلاط آب بیشتر و شدیدتر است.

افزودن این مواد به بتن یا ملات ​​باعث می شود که نسبت آب در سیمان کاهش یابد، بدون اینکه این ماده بر کارایی مخلوط تأثیر منفی بگذارد و تولید بتن با کارایی بالا امکان پذیر می شود.

هر دوی آن ها عملکرد این ملات ‌ها را تا حد زیادی بهبود می‌بخشند و مقاومت بتن را با کاهش نسبت به آب به سیمان افزایش می‌دهند.

خواص فیزیکی و شیمیایی

بتن در معنای عام مخلوطی است با عملکرد سیمان.

همان سیمان مورد استفاده عمدتاً نتایج و هزینه تمام آزمایشات بتن را تعیین می کند.

برای تغییر و بهبود این موارد، مواد افزودنی به بتن اضافه می شود.

شناخت خواص فیزیکی و شیمیایی بتن و افزودنی های آن برای دستیابی به طرح اختلاط بهینه ضروری است.

این مواد حاوی یون کلرید نیستند.

بنابراین در صورت وجود میلگرد مشکلی برای استفاده وجود ندارد.

به طور کلی، آنها به صورت مایع قهوه ای رنگ وجود دارند. اما برخی از شرکت ها پودر آن را نیز تولید می کنند. از نظر قلیائیت خنثی هستند (8-6=PH) و در صورت نفوذ به محیط اطراف از طریق خاک یا شیرابه مشکل زیست محیطی ایجاد نمی کنند.

برای مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

از سایر محصولات شرکت دانش بنیان دژ شیمی سازه دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *