محصولات شرکت دژ شیمی

گروت چیست؟

گروت چیست؟

گروت چیست؟ گروت سیالی متراکم است که از ترکیب سنگدانه‌های ریز، سیمان،آب به همراه مواد شیمیایی و یا بدون آن ساخته می‌شود. کاربرد گروت بنا بر طرح‌اختلاط‌ آن، متغییر است. گروت‌ها گاه کاربردی غیرسازه‌ایی و گاهی هم کاربرد سازه‌ایی را شامل می‌شوند. بدین منظور، انواع مختلفی از گروت‌ها بنا بر کاربردهای متنوع، موجود است. بنابراین قبل از استفاده از گروت، باید ابتدا هدف و انتظار از عملکرد گروت مشخص شود. آیا گروت تنها برای جلوه تزئیناتی، بندکشی و آب‌بندی کاشی‌ها و سرامیک‌ها استفاده می‌شود یا گروت باید چسبندگی قوی و استحکام بالا با قابلیت باربری و انتقال بار را ارائه دهد؟ جواب این سوال با شماست. اما این مقاله به شما کمک می‌کند تا گروت‌ها را شناخته و بنا بر کاربری مورد نظر گروت مناسب را انتخاب و با علم از آن بهره ببرید.

انواع گروت‌ها کدام‌اند؟

به طور کلی، گروت‌ها به دو دسته پایه سیمانی و شیمیایی و هرکدام از این دسته‌ها نیز به چند شاخه تقسیم می‌شوند. در ادامه هر کدام از این دسته‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

دسته 1- گروت‌های پایه سیمانی :

این نوع از گروت‌ها از ترکیب سیمان پرتلند معمولی و سیمان‌های فوق ریز ، سنگدانه‌ها و با یا بدون افزودنی‌های شیمیایی به صورت پودری، توسط شرکت‌های سازنده با طرح اختلاط‌های مختلف ساخته می‌شوند.گروت‌های سیمانی پایه آب بوده و تنها در حضور آب فرآیند و واکنش‌های مربوط به پخت و سخت شدگی انجام می‌شود. گروت سیمانی با استفاده از روش‌های گروتینگ یا گروت‌ریزی که معمولا همگی تحت فشار انجام می‌شوند، به داخل حفره‌ها، قالب‌ها، ترک‌ها و… تزریق می‌شود. تزریق گروت‌های سیمانی می‌تواند سبب افزایش استحکام، افزایش قدرت انتقال بار، کاهش نفوذ پذیری، کنترل نشست و تثبیت پایداری و… شود. گروت ‌سیمانی چسبندگی‌ خوبی را به بتن ارائه می‌دهد. گروت‌های سیمانی، از جریان‌ پذیری بسیار خوبی جریان برخوردارند. بدین منظور، می‌توان از آن‌ها در مکان‌هایی که دسترسی دشوار و فضای محدودی دارند، استفاده نمود. در ادامه به انواع گروت‌های پایه سیمانی، می‌پردازیم.

گروت چیست؟

Image by freepik

  • گروت سیمانی معمولی :

این نوع از گروت را می‌توان ساده‌ترین نوع گروت سیمانی برشمرد. زیرا در ترکیبات آن از سیمان‌های پرتلند معمولی به عنوان ماده چسباننده، سنگدانه‌های ریز به عنوان ماده پرکننده، افزودنی‌ها به منظور کنترل رفتار گروت و در نهایت آب به منظور ماده حیاتی واکنش‌هایی شیمیایی و گیرش گروت استفاده شده است.

  • گروت سیمانی اصلاح شده با پلیمر :

این نوع از گروت‌ها از همان مواد پایه گروت‌های سیمانی معمولی ساخته شده است. تنها نفاوت آن وجود پلیمر در ترکیبات گروت به منظور بهبود مشخصات مکانیکی و رفتار گروت سیمانی معمولی و علاوه بر آن کاهش نسبت آب به سیمان، می‌باشد.

دسته 2- گروت شیمیایی :

گروت‌های شیمیایی، از ترکیب چند ماده شیمیایی ساخته می‌شوند. گروت‌های سیلیکات سدیم، پلی یورتان‌ها، آکریلات‌ها، اپوکسی‌ها، آکریل‌آمیدها از پرکاربردترین گروت‌ها ‌نیز محسوب می‌شوند. هرکدام، ویژگی منحصر به فرد خود را ارائه می‌دهند.  به طور کلی گروت‌های شیمیایی به دو منظور تقویت ساختاری و یا کنترل آب تزریق می‌شوند. در ادامه هر کدام از انواع گروت‌های شیمیایی را به طور جداگانه مورد بررسی قرار می‌دهیم .

  • گروت اپوکسی :

گروت‌های اپوکسی از ترکیباتی چون پودر سنگدانه‌، رزین، هاردنر و رنگدانه‌ها ساخته می‌شود. این نوع از گروت‌ها از استحکام بسیار بالا، قدرت چسبندگی بالا، مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی و خوردگی‌های ناشی از آن، مقاوم در برابر نفوذ آب، انقباض کم در حین پخت، ظرفیت بالا در برابر تحمل بارهای دینامیکی و… برخوردار است. گروت‌های اپوکسی، مشخصات مکانیکی بسیار بالاتری را نسبت به گروت‌های سیمانی ارائه می‌دهند. گروت‌های اپوکسی نسبت به گروت‌های سیمانی از جریان‌پذیری کمتری برخوردار هستند. اما این ویژگی را می‌توان در مقابل خدمات و ویژگی‌های عالی گروت اپوکسی پس از سخت شدن، نادیده گرفت. این نوع از گروت‌ها را می‌توان برای نصب صفحه ستون (بیس پلیت)، درز‌های اتصالات سازه‌ایی، مکان‌هایی با تردد بالا، تزریق زیر ریل جرثقیل،تزریق زیر تجهیزات شامل ماشین آلات ضربه‌ای و ارتعاشی سنگین، موتورهای رفت و برگشتی، کمپرسورها، پمپ ها، پرس ها و… استفاده نمود.

  • گروت آکریلات :

این نوع از گروت‌های شیمیایی، از ترکیب دو جزئی محلول آکریلات و آغازگر و یا تنظیم کننده ساخته می‌شود. گروت‌های آکریلات، از ویژگی و مشخصات فنی خوبی چون مقاومت فشاری بالا، مقاومت بالا در برابر نفوذ، ویسکوزیته کم، دوام بالا، سازگاری با محیط زیست، غیر سمی و… برخوردار است. بدین منظور از آنها در کنترل تراوش در بتن، عایق رطوبتی، تثبیت خاک، تزریق در ترک‌ها و… کاربرد دارد.

  • گروت‌ پلی یورتان :

این نوع از گروت‌ها، می‌توانند تک جزئی و یا چند جزئی باشند. در واقع می‌توانند به یک واکنش دهنده نیاز داشته باشند و یا با آب واکنش دهند. گروت پلی یورتان، آبدوست بوده وبا برخورد با آب واکنش شیمیایی می‌دهند و به سرعت منبسط و حجم آن‌ها افزایش می‌یابد. این نوع از گروت‌ها، بعد از واکنش شیمیایی و افزایش حجم، به شکل یک فوم در می‌آیند. این ژل نامحلول درآب، از ویژگی‌های منحصر به فردی چون ویسکوزیته‌ کم، غیرقابل نفوذ، مقاومت فشاری بالا، مقاوم در دمای پایین، کشش خوب، مقاومت بالا در برابر موا شیمیایی واسیدها، اتساع پذیری خوب و… برخوردار است. گروت‌های پلی‌یورتان را می‌توان در پروژه‌های ضد آب و یا تقویت زمین استفاده نمود.

  • گروت‌ آکریل‌آمیدها:

این گروت شیمیایی مخلوطی از سه یا چند ماده شیمیایی محلول در آب است که ژل سفت را از محلول‌های کاتالیزی مناسب ایجاد می‌کند. این نوع از گروت‌‌ها، طول عمری بالاتر از سیلیکات و استحکامی بالاتر از اکریلات‌ها ارائه می‌دهد. گروت‌های آکریل‌آمیدها، هر کجا که آب بتواند نفوذ و حرکت کند، جریان می یابد و سخت می‌شود. از این نوع گروت، در راه حل‌های ژئوتکنیکی مثل جلوگیری از نشت، تثبیت خاک، مانع آب در سدها، تونل‌ها یا سایر سازه‌های زیر زمینی کاربرد دارد. گروت آکریل آمید از معایبی چون عدم کشیدگی در ترک، نچسبیدن به بتن، مناسب نبودن برای آب‌های اشامیدنی برخوردار است.

گروت چیست؟

Image by freepik

  • گروت فوران :

گروت یا دوغلب فوران مشابه اپوکسی‌ها است. اما از پلیمرهای فورفوریل الکل تشکیل شده است که در برابر اثرات شیمیایی بسیار مقاوم هستند. فوران‌ها سیستم‌های دو جزئی هستند که حاوی رزین فوران و پودر پرکننده با کاتالیزور اسیدی هستند. این کاتالیزور اسیدی است که باعث می‌شود، رزین‌های فوران بپزند و یک رزین ترموست تشکیل دهندکه مقاومت شیمیایی، فیزیکی و حرارتی بی‌نظیری را ارائه دهند. این نوع از گروت‌ها، بیشتر برای دوغاب کردن سنگفرش های آجری و کاشی های معدن استفاده می شود.

از دیگر انواع گروت می‌توان به گروت‌های زیر نیز اشاره نمود :

گروت قیری : این نوع گروت‌ها، از ترکیب مواد قیری که مخلوط‌های گرمانرم از هیدروکربن‌ها هستند که از فرآیندهای مصنوعی یا طبیعی، بدست می‌آیند، به همراه مواد معدنی شنی به عنوان سنگدانه‌ها ساخته می‌شوند. گروت‌های قیری جامد یا نمیه جامد با ایجاد حرارت ، قابل استفاده می‌شوند.

یکی از ویژگی‌های اصلی گروت‌های قیری، ویسکوزیته وابسته به دما آن‌ها است. علاوه بر این، بر خلاف گروت‌های سیمانی و یا گروت‌ها اپوکسی که در فرآیند پخت به زمان وابسته‌اند. عمل‌آوری گروت‌های قیری بستگی به حرارت دارد. در محیط‌های اشباع با آب به سرعت سرد می شود و به ماده‌ایی چسبناک و الاستوپلاستیک تبدیل می‌شود. این نوع از گروت‌ها معمولا به منظور قطع جربان‌ آب‌های زیر زمینی با شدت بالا، کاربرد دارند. در واقع پس از اعمال گروت‌های قیری، روزنه‌هایی که جریان آب از آنها عبور می‌کنند، مسدود می‌شود. علاوه بر این، گروت‌های قیری در پرکردن درز‌های بتن و یا آسفالت، نیز کاربرد دارد.

در این مقاله با < گروت چیست؟ > در کنار شما بودیم. برای طرح هرگونه سوال و اخذ نمایندگی فروش محصولات دژ شیمی با ما در ارتباط باشید.

دژ شیمی سازه با تولید انواع افزودنی های بتن رسالت خود میداند که محصولات خود را با کیفیت بالا در اختیار همراهان قرار دهد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

نظرات بسته شده است.